Decolgen - Faedah, dos dan kesan sampingan

Decolgen berguna untuk melegakan gejala selesema pada orang dewasa dan kanak-kanak. Ubat ini boleh didapati dalam bentuk tablet, kaplet, dan sirap dengan pelbagai kombinasi bahan aktif dalam setiap varian ubat.

Decolgen mengandungi gabungan parasetamol, pseudoephedrine hydrochloride, phenylpropanolamine, phenylephrine hydrochloride, dan chlorpheniramine maleate. Gabungan ubat ini akan membantu melegakan gejala selesema, seperti sakit kepala, demam, bersin, dan hidung tersumbat.

Varian Produk Decolgen

Decolgen boleh didapati dalam beberapa varian produk yang boleh dibeli di kaunter tanpa preskripsi doktor. Berikut adalah varian produk Decolgen di Indonesia:

1. Tablet Decolgen

Setiap tablet Decolgen Tablet mengandungi parasetamol 400 mg, phenylpropanolamine 12.5 mg, dan chlorpheniramine maleate 1 mg.

2. Decolgen FX

Setiap kaplet Decolgen FX mengandungi paracetamol 500 mg, pseudoephedrine hydrochloride 30 mg, dan chlorpheniramine maleate 2 mg.

3. PE Decolgen

Setiap kaplet Decolgen PE mengandungi paracetamol 500 mg, phenylephrine hydrochloride 10 mg, dan chlorpheniramine maleate 2 mg.

4. Cecair Decolgen

Decolgen Liquid untuk kanak-kanak boleh didapati dalam botol 60 ml. Setiap 5 ml Decolgen Liquid mengandungi 120 mg paracetamol, 7.5 mg pseudoephedrine hidroklorida, 0.5 mg chlorpheniramine maleate, dan tidak ada alkohol.

5. Kanak-kanak Decolgen

Decolgen Kids boleh didapati dalam bentuk sirap dalam botol 60 ml. Produk ini bertujuan untuk kanak-kanak berumur 2 tahun. Setiap 5 ml (1 sendok) Decolgen Kids mengandungi 120 mg paracetamol, 7.5 mg pseudoephedrine hydrochloride, 0.5 mg chlorpheniramine maleate, dan tanpa alkohol.

Apa itu Decolgen

Bahan-bahan aktifParacetamol, chlorpheniramine maleate, phenylpropanolamine, pseudoephedrine hidroklorida, dan phenylephrine hidroklorida.
kumpulanUbat-ubatan tanpa had terhad
KategoriPenghilang simptom selesema
ManfaatMelegakan simptom selesema
Dimakan olehDewasa dan kanak-kanak berumur 2 tahun
 

Gabungan ubat dalam Decolgen untuk wanita hamil dan menyusui

Kategori N: Tidak dikategorikanPseudoephedrine dan phenylpropanolamine dalam kajian haiwan telah menunjukkan kesan buruk pada janin, tetapi belum ada kajian terkawal pada wanita hamil. Dadah hanya boleh digunakan jika manfaat yang diharapkan melebihi risiko pada janin.

Gabungan ubat yang terkandung dalam Decolgen dapat diserap ke dalam susu ibu. Sekiranya anda menyusu, jangan minum ubat ini tanpa berunding terlebih dahulu dengan doktor anda.

Bentuk ubatTablet, kaplet dan sirap

Amaran Sebelum Mengambil Decolgen

Beberapa perkara yang perlu anda perhatikan sebelum menggunakan Decolgen termasuk:

  • Jangan mengambil Decolgen jika anda alah kepada paracetamol atau bahan aktif lain yang terdapat dalam produk ini.
  • Jangan mengambil Decolgen jika anda sedang minum ubat perencat monoamine oksidase (MAOI) dalam 14 hari terakhir.
  • Bercakap dengan doktor anda mengenai penggunaan Decolgen jika anda menghidap hipertensi.
  • Jangan berikan Decolgen Tablet, Decolgen FX, atau Decolgen PE kepada orang tua dan kanak-kanak, kecuali seperti yang diarahkan oleh doktor.
  • Berhenti menggunakan Decolgen jika anda mengalami pening, susah tidur, dan berdebar-debar jantung
  • Bercakap dengan doktor anda mengenai penggunaan Decolgen jika anda menghidap asma, glaukoma, penyakit jantung, epilepsi, ulser peptik, penyumbatan usus, hipertiroidisme, pembesaran prostat, penyakit buah pinggang, diabetes, penyakit hati, alkoholisme, pheochromocytoma, obesiti, atau fenilketonuria.
  • Jangan mengambil minuman beralkohol semasa menggunakan Decolgen, kerana ia meningkatkan risiko kesan sampingan.
  • Elakkan melakukan aktiviti yang memerlukan kewaspadaan, seperti memandu atau mengoperasikan mesin berat, setelah mengambil Decolgen, kerana ubat ini dapat menyebabkan rasa mengantuk.
  • Bercakap dengan doktor anda mengenai penggunaan Decolgen jika anda hamil, menyusu atau merancang kehamilan.
  • Segera berjumpa doktor jika selepas 3 hari penggunaan gejala selesema Decolgen tidak berkurang, atau jika anda mengalami reaksi ubat alergi, kesan sampingan yang serius, atau berlebihan, setelah mengambil produk ubat ini.

Dos dan Peraturan Penggunaan Decolgen

Dos Decolgen pada setiap pesakit mungkin berbeza-beza bergantung pada usia pesakit dan jenis produk yang digunakan. Berikut adalah dos Decolgen untuk melegakan simptom selesema yang dibahagikan mengikut jenis produk:

Tablet Decolgen

  • Dewasa dan kanak-kanak> 12 tahun: 1 tablet, 3-4 kali sehari.
  • Kanak-kanak 6-12 tahun: tablet, 3-4 kali sehari, atau seperti yang diarahkan oleh doktor.

Decolgen FX

  • Dewasa dan kanak-kanak> 12 tahun: 1 kaplet, 3 kali sehari.
  • Kanak-kanak 6-12 tahun: kaplet, 3 kali sehari, atau seperti yang diarahkan oleh doktor.

PE Decolgen

  • Dosnya adalah 1 kaplet, 3-4 kali sehari

Cecair Decolgen

  • Dewasa dan kanak-kanak> 12 tahun: 20 ml (4 sudu pengukur), 3 kali sehari.
  • Kanak-kanak 6-12 tahun: 10 ml (2 sudu pengukur), 3 kali sehari.
  • Kanak-kanak 2-6 tahun: 5 ml (1 sudu pengukur), 3 kali sehari.

Anak-anak Decolgen

  • Dewasa dan kanak-kanak> 12 tahun: 20 ml (4 sudu pengukur), 3 kali sehari.
  • Kanak-kanak 6-12 tahun: 10 ml (2 sudu pengukur), 3 kali sehari.
  • Kanak-kanak berumur 2-6 tahun: 5 ml (1 sudu pengukur), 3 kali sehari.

Cara Mengambil Decolgen dengan Betul

Penggunaan Decolgen mengikut cadangan doktor atau arahan penggunaan yang terdapat pada bungkusan. Jangan mengambil Decolgen lebih daripada dos dan tempoh yang disyorkan.

Semua varian produk Decolgen boleh dimakan dengan atau tanpa makanan. Telan Decolgen dengan segelas air.

Decolgen dalam bentuk kaplet atau tablet perlu ditelan keseluruhan. Jangan menggigit, mengunyah, atau menghancurkan ubat. Untuk Decolgen dalam bentuk sirap, goncangkan botol sebelum digunakan. Gunakan sudu pengukur yang terdapat dalam bungkusan sehingga dos yang dimakan betul.

Decolgen hanya dimakan apabila diperlukan dan bukan untuk penggunaan jangka panjang. Periksa dengan doktor anda jika gejala anda tidak reda dalam 3-7 hari.

Simpan Decolgen dalam bekas tertutup di bilik sejuk. Jauhkan ubat ini dari cahaya matahari langsung dan jauh dari jangkauan kanak-kanak.

Interaksi Decolgen dengan Dadah Lain

Kandungan paracetamol, chlorpheniramine maleate, phenylpropanolamine, pseudoephedrine hydrochloride, dan phenylephrine hidroklorida dalam Decolgen dapat menyebabkan interaksi ubat ketika digunakan dengan ubat lain. Kesan interaksi ini merangkumi:

  • Risiko pendarahan meningkat sekiranya parasetamol digunakan dengan warfarin
  • Peningkatan risiko kesan sampingan jika parasetamol digunakan dengan metoclopramide, domperidone, atau probenecid
  • Peningkatan risiko kesan sampingan yang membawa maut sekiranya ubat dekongestan atau antihistamin digunakan bersama ubat tersebut perencat monoamine oksidase (MAOI)
  • Peningkatan risiko terkena hipertensi jika pseudoephedrine digunakan dengan indomethacin atau antidepresan trisiklik
  • Peningkatan rasa mengantuk jika chlorpheniramine digunakan dengan ubat penahan sakit opioid, ubat antikulat, ubat penenang, atau ubat antipsikotik
  • Berkurangnya keberkesanan parasetamol dalam Decolgen apabila digunakan dengan rifampicin, phenytoin, phenobarbital, atau carbamazepine

Selain itu, jika Decolgen diambil dengan minuman beralkohol, ia dapat meningkatkan kesan mengantuk dan risiko kerosakan hati.

Kesan Sampingan dan Bahaya Decolgen

Sebagai tambahan kepada manfaatnya, kandungan paracetamol, chlorpheniramine maleate, pseudoephedrine hydrochloride, dan phenylpropanolamine dalam Decolgen juga berpotensi menyebabkan sejumlah kesan sampingan, termasuk:

  • mulut kering
  • Mengantuk
  • Penglihatan kabur
  • Sembelit
  • Pening dan muntah
  • Gementar
  • Sakit perut
  • Sakit kepala

Berhenti menggunakan Decolgen dan berjumpa doktor dengan segera sekiranya gejala alergi ubat muncul yang boleh dicirikan oleh gejala tertentu, seperti ruam kulit dan gatal-gatal, bengkak bibir dan muka, sesak nafas, atau kesan sampingan yang lebih serius, seperti:

  • Sukar membuang air kecil
  • Gegaran
  • Kesukaran tidur (insomnia), pening, dan berdebar-debar jantung
  • Denyutan jantung yang cepat atau tidak teratur (aritmia)
  • Lebam atau pendarahan yang mudah
  • Air kencing gelap, najis hitam, menguning kulit dan mata (penyakit kuning)
  • Pusing, halusinasi, sawan